مديريت فردا

موضوعات متنوع با گرایش مدیریتی- اجتماعی- جامعه شناسی

یادآوری - جامعه شناسی ایرانیان
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٧/٢/۱۱  کلمات کلیدی: جامعه شناسی ، بورکراسی ، نظام آموزشی ، رفتار شناسی

 ادبیات رویایی در ایرانیان

تا زمانی که انسان واقعیت های نا مطلوب را نتواند تغییر دهد ، عواملی که او را در خیال و رؤیا بر واقعیت چیره می سازد ، همچنان به وجود ادامه خواهند داد. سنت ادبی ایران عمیقا مخاطب را بر بال خیال و رؤیا بر واقعیت ها چیره میکند. استخدام کلمات در ادبیات ایران به گونه ای است که نویسنده می نماید که به آنچه پرداخته است ، همه چیز را می داند .

روحیه ی تسلیم طلبی در سنت ادبیات ایرانی به ندرت مشاهده می شود .یاس و تسلیم طلبی در روحیات ایرانی تمایلی نیرومند تلقی نمیشود و این تمایل در ادبیات افسانه ای ایرانیان که ناشی از روحیات ایده ال گرا و رویایی آنهاست به وضوح نگاشته شده است .

در سنتهای ادبی ایرانی ، ستیزه جویی در مناسبات اجتماعی تبلیغ نمی شود ، در اشعار سعدی ، حافظ و مولوی چنین وجوهی برجستگی ندارد.

گقتار و کردار ایرانی

بین گفتار و کردار جامعه ی ایرانی نوعأ انطباق و انسجام وجود ندارد. ایرانی در گفتار نوعأ بینشی انتقادی نسبت به پیرامون خود دارد و تحول در آن را همواره طلب می‌کند. اما  تمایل نمی کند که به نحو فعال ومثبت برای ایجاد آن تحول ، خود را متعهد به کوشش بداند. به عبارتی دیگر از گفتار ایرانی نمی شود عمل او را تصور کرده ،گفتار و عمل در روحیه ی ایرانی نوعأ دو مقوله متفاوت تلقی می شود.ایرانی در گفتار چیزی را مطالبه می کند و در عمل به گونه ای منتفاوت عمل می کند و ایرانی در ایجاد اصلاحات بیشتر با الفاظ به نوعی بازی می کند. در این قلمرو کارورزی ، توانایی و مهارت بی نظیری نشان می دهد. اما شخصأ از قلمرو گفتار فراتر نمی رود.ایرانیان نوعأ به ظواهر به شدت اهمیت می دهند و همواره می کوشند خود را خوش ظاهر جلوه دهند.آنان ملتی خوش‌لباسند و معمولا خوش لباس تر از آنند که قدرت خرید واقعی آنها حکایت می کند.

جامعه شناسی بورکراسی ایران

 کارمندان و مدیران بخوانند:

در بورکراسی ایران ابتکار وخلاقیت به قوت مشاهده می شود . اما این ابتکار و خلاقیت بیشتر برای تفاهم بین قوانین و بخشنامه ها با منافع:1- نهاد اجرا کننده(سازمان مربوطه)2- منافع مدیر اجرا کننده3- شبکه ی روابط غیره رسمی درون سازمان4- ارزشهای شایع در سازمان

 5-ارزشهای شایع و بینش جامعه 6- گرایش بینش و منافع مامور اجرا کننده بکار برده می شود.قوانین در نظام بورکراسی ایران معمولا سخت منعطف و پر از تبصره تصویب می شوند. تا در اجرا با ( 6) عامل گفته شده در فوق تفاهم لازم را برقرار نماید.

در بورکراسی ایران غالبا گردش کار یا روال انجام کار را شبکه ی روابط غیررسمی درون سازمان تعیین می کتد.

 رفت و آمد های فامیلی

ایرانیان نوعا در پذیرایی میهمان از قدرت خرید واقعی خود بیشتر هزینه می کنند . گونه ای اغراق در توانایی قدرت خرید در این باب از خود نشان میدهند. ایرانیان می کوشند جایگاه طبقاتی خود را پنهان کنند و آن را تا 2 طیف بالاتر نشان دهند.

به هنگام تورم شدید اغراق در نمایش تمکن باعث می شود رفت و آمد های فامیلی رو به افول را طی کند.

در خانواده‌هایی که فرزندان آنها ازدواج کنند نوع رفت و آمد های فامیلی تغییر محسوسی می کند . تورم بر رفت و آمد هایفامیلی طبقه ی یک بدون تاثیر ، و بر سطح رفت و آمد فامیلی طبقه سوم تأثیر قوتمندتری دارد. اما بر سطح رفت و آمد فامیلی طبقه دوم در مقام مقایسه نسبت به طبقه سوم از شدت کمتری برخوردار است .رفت و آمدهای فامیلی مهمترین تفریح جامعه ی شهرنشینی در ایام فراغت روزهای تعطیل به شمار می آید که وضعیت اقتصادی تأثیر بسزایی در این تفریح خانواده‌ها گذاشته و سبب برخی شکافهای فامیلی خانوادگی شده است

جامعه شناسی آموزشی ایران

- نظام آموزشی ایران، دانشجوی را به عنوان یک عنصر متعادل ، منظم و مطیع و محافظه‌کار را بهتر می پذیرد تا با روحیه‌ای پر تپش ، جستجو گر ، عصیانگر که در هیچ قالبی نمی گنجد و بیشتر او را « سر به راه» می خواهد تا « راه جوی ».

- نظام آموزشی ایران به سنت در آموزش بیشتر رغبت دارد تا به بدعت و به وحدت بیشتر تا به تنوع و تابع است بیشتر تا به متغییر و نوآور.

- هدف نظام آموزش در ایران تامین فضیلت در انسان است تا تامین لیاقت . به ایجاد یک مهارت در فراگیران بیشتر تکیه دارد ( هر چند در این هدف نیز موفق نبوده ) نه بار آوردن آنها در کسب مهارت و تخصص.

- در محیط آموزشی ایران بیشتر از آنچه به رفتار فردی توجه شود به رفتار اجتماعی توجه می شود.

- کل نظام آموزشی ایران ، وارداتی ، تقلیدی، کپی برداری از الگو ی آموزشی غرب است که در گذشته ها آورده شده و به عنوان سنت با فرهنگ سنتی ایران عجین شده ، آموزش در این نضام به صورت کاملا تکراری و مکانیکی انجام می شود . این در حالی است که اخیرا گرایش به تکنولوژی روز از خود نشان می دهد و این تمایل در کل پیکره نمودی نداشته و بسیار سطحی و کند پیش می رود.