استراتژی پولی - کاهش تدریجی سیطره دلار - واحد پول- تجارت جهانی

یکی از تحریمهای اخیر  معاملات بانکی ایران در  تجارت بین المللی صادرات و واردات و مبادلات ارزی است.

این تصمیم میتواند بجای تهدید برای ایران، فرصتی  برای بسیاری از کشورهایی باشد که دل خوشی از نظام مبادلات پولی برمینای دلار ندارند. ( با توجه به شرائط بحران شدید در پیش روی آینده ی اقتصادی امریکا )

بارها برخی از محافل در کمسیونها و اجلاسهای تجاری از نابسامانیهای اقتصادی امریکا و برداشتن دلار بعنوان واحد پول رایج تجارت بین المللی تصمیماتی گرفته اند ولی هیچگاه جدی گرفته نشده و  به آن عمل نکردند.

از آن جمله مجمعهای تجاری اسلامی و کشورهای حوزه خلیج فارس و یا دولتهای متحد اروپایی ، اکنون که امریکا خود پیشقدم شده و حضورش را در مبادلات و معاملات کمرنگ کرده است. بهترین فرصت جهت جایگزین کردن سایر واحدهای ارزی در معاملات تجاری محسوب میشود.

لذا  بهتر است که  سیطره و دامنه پول امریکا را کم کم کوچک و کوچکتر کرد . این یک پروسه زمانبری است که آغازگر آن خود غربیها بودند که به شکل فرآیندی شتاب گرفته، این استراتژی میتواند واکنشهای مثبتی را برای کشورهای نیمه صنعتی و در حال رشد و توسعه بدنبال داشته باشد.

/ 1 نظر / 20 بازدید
بهار

باز هم که مدیریتی !!! از خواندن تمام چیزهایی که مغز آدم رو پر می کنه از چیزهایی که هیچ وقت عملی نمی شه بدم میاد /خسته شدم دیگه / به کی راهکار میدید؟ / برای چی ؟ / زندگی را گونه ای دیگر می خواهم !