عدالت# مساوات

مساوات عین عدالت نیست

خیلی از مدیران فکر میکنند که اگر به مساوات عمل کنند و رضایت اقشار غرغرو  و ناراضی را جلب کنند به عدالت عمل کرده اند .
یکی از گرایشات اخیر دولت عمل به مساوات بین اقشار مختلف است توجیه این اقدام نیز بر این مبناست که اگر خط فقر زیر دریافتی ۵۰۰ هزار تومان در ماه باشد ترتیبی دهند که کارگر کارمند کارشناس  کارشناس ارشد و هئیت علمی و ..... بطور نسبی به دریافتی مشابه و مساوی برسند. این موضوع عوارض پنهان و نهان فراواونی را در بی انگیزگی در فعالیتهای سازمانی و فردی در سازمانها را بدنبال خواهد داشت.
افزایش حقوق گارگران = گرانیهای ناشی از ان = بیکار شدن اقشار کارگری - افزایش کاذب قدرت خرید مردم - نقدیندگی بدون پشتوانه در اقتصاد - افزایش کاذب بهای کالا و خدمات - عدم توانایی کارفرمایان در پرداختها - بی انگیزگی در ارتقائ تحصیلات و تخصص و رویکرد مادیگری و کسب درآمدهای یکشبه در اقشار جوان و ...... 
ازاین جمله اخیرن اقای مصری وزیر رفاه خبر از مساوات در دریافتی بازنشستگان با سوابق پرداخت کسورات مختلف بازنشستگی دادند . بدیهی است که اگر کارمندی سی سال خدمت کرده ماهیانه از حقوق خود کسوراتی را به صندوق بازنشستگی پرداخت کرده است و کسی که ۲۵ سال خدمت داشته مبلغ کمتری کسورات داشته است . اگر پاسخ این باشد که اختلاف تا سی سال را دولت به صندوق واریز میکند در واقع حق فرد با سابقه سی سال ضایع شده است به او چه کمکی میشود؟
یاد مثالی افتادم که اقای قرائتی گفتند: پزشکی وارد مطب شلوغش بشود و فرمان دهد تزریقات چی به همه ی مریضان یک آمپول پنیسلین تزریق کند و ادعا کند به عدالت رفتار کرده است در حالیکه .......
بدیهی است که در بعضی موارد به مساوات عمل کردن عین ظلم به دیگران است و در برخی موارد به مساوات عمل کردن عین عدالت است. تشخیص این موارد به قدری ظریف و حساس است و نیاز به شاخص گذاری شفافی دارد.
بنابراین بهتر است همواره از برنامه ریزی چند بعدی و جامع استفاده کرده و عوارض مستقیم و غیره مستقیم هر تصمیم را از قبل پیش بینی و تحلیل کنید.

/ 1 نظر / 9 بازدید
متین

واقعا تبریک میگم سایت جالبی بود امیدوارم موفق باشی[گل]