کنکوریها بخوانند !!

پشت پرده کنکور به روایت مسئولان حراست سازمان سنجش
طراح کنکور چه کسانی هستند؟ آیا این افراد ماهها در قرنطینه می مانند؟ آیا امکان دارد معلم دبیرستان ما طراح کنکور باشد؟ دفترچه کنکور کجاست و عاقبت پاسخنامه چه می شود؟
مسئولان حراست سازمان سنجش در گفتگویی ویژه به تمامی پشت پرده های کنکور پاسخ داده اند.


چگونگی طراحی سوالات کنکور
یکی از مسئولان حراست و حفاظت آزمونهای سراسری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آزمون سازی کنکور گفت : برخلاف آنچه بسیاری تصور می کنند کنکور سراسری طراح خاصی ندارد که مدتها در قرنطینه بماند و تحت موارد امنیتی باشد. سوالات کنکور در طول سالیان مختلف در استانهای مختلف توسط اساتید و دبیران آموزش و پرورش که مورد تایید سازمان سنجش هستند و متعهد شده اند به هیچ وجه اعلام نکنند که سوال برای سازمان سنجش طرح می کنند و یا در کلاسهای کنکور مشارکت داشته باشند، طرح می شود.

سوالات در بانکی در یک رایانه با مراقبتهای شدید امنیتی نگهداری می شوند. در زمان برگزاری کنکور چندین دسته سوال از بانک استخراج می شود و پس از تطبیق با کتب درسی سال جاری در اختیار کمیته ای در سازمان سنجش قرار می گیرد. برای برقراری امنیت و افزایش ضریب امنیت چندین بسته از هر درس سوال تهیه می شود که به صورت رندم و تصادفی بسته ای انتخاب می شود. در واقع هیچ فردی نمی داند که سوالات کنکور چیست.

چاپ سوالات کنکور
مسئولی دیگر نیز در مورد چاپ سوالات افزود: محل چاپخانه که برای چاپ سئوالات کنکور در نظر گرفته شده است به صورت مجتمعی از چند بلوک است. زیرزمین مربع شکلی که حدود 1600 مترمربع مساحت دارد مکان قرار گیری چاپخانه و قرنطیه است. دستگاههای چاپ ویژه ای که به هیچ عنوان از فواصل مختلف توسط وسایل الکتریکی قابل دسترسی نیستند در این محل قرار داده شده اند.

وی اضافه کرد: محل چاپخانه و دستگاههای چاپ در محل قرنطینه توسط 20 تا 26 دوربین به طور کامل حفاظت می شوند ضمن اینکه چندین لایه نیروهای امنیتی در محیط اطراف چاپخانه امنیت را تامین می کنند. موبایل نیز در این اطراف شناسایی و تخلیه باتری می شوند. افرادی که در این چاپخانه فعالیت می کنند بیش از یک ماه تا پایان برگزاری کنکور بدون هیچ ارتباطی با محیط بیرون در قرنطینه باقی خواهند ماند.

نحوه ارسال سوالات کنکور
این مسئول اضافه کرد: محیطی مورب که از آن به عنوان Ramp یاد می شود نقطه ای حساس است که در این محل سوالات کنکور از محلی که برزخ می نامیم و آخرین لایه قرنطینه است توسط رل های متحرکی به درون کانتینرهای مسقف هدایت می شوند تا به استانهای مختلف ارسال شوند. در مسیر مذکور هیچ نیرویی جز نیروهای امنیتی حضور ندارند.

این مسئول حراست و حفظات از کنکور تاکید کرد: بسته های سئوالات که پس از چاپ در پلاستیکهایی پلمپ شده اند و سپس در بسته های آبی رنگ قرار داده شده اند و مجددا پلمپ شده اند از برزخ با رعایت تمامی نکات امنیتی وارد کانتیتر می شوند. برای انتقال سئوال از ماشینهای حامل کانتینر مسقف استفاده می شود. این کانتینرها مسقف بوده و هیچ دریچه ای به بیرون ندارند. اگر موردی یافته شود که روزنه ای از کانتینر به بیرون وجود دارد آن ماشین پذیرش نمی شود.

وی امنیت حمل سوالات کنکورتوسط کانتینر را نیز تشریح کرد و گفت: برای حفاظت از این کانتینرها از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی استفاده می شود. در واقع پس از اینکه سوالات وارد کانتینر شد، کانتینر پلمپ می شود و یک یگان ویژه در کنار راننده تا مقصد می نشیند برای داشتن فضای مانور در صورت بروز هرگونه حادثه اجازه داده نمی شود شخص دیگری سوار این اتومبیل شود. کانتینرهای حمل سئوالات کنکور توسط خودروی مناسب و از نظر فنی کاملاً سالم اسکورت می شوند. در این اتومبیل نیز یک نیروی یگان ویژه و یک نماینده آموزش دیده سازمان قرار دارند. کانتینرها به فاصله زمانی مشخصی سوالات را بارگیری کرده و حرکت می کنند.

این مسئول اضافه کرد: بر اساس هماهنگی های انجام شده با معاونت های مرتبط نیروی انتظامی این مسئله به صورت شفاف اعلام شده است که هر گونه همکاری با یگان های ویژه همراه کانتینر صورت گیرد تا سوالات بدون مشکل به استان مورد نظر حمل شود. البته اگر هرگونه مشکلی برای ماشین حامل سوالات پیش آید به هیچ عنوان یگان ویژه اجازه باز کردن پلمپ را نخواهند داد و باید با شماره تلفنهایی که به آنها داده شده تماس بگیرند و مراتب را اطلاع دهند تا مشکل رفع شود. زمان لازم برای هرگونه مشکلات احتمالی دیده شده تا در زمان مناسب سوالات به مقصد برسد. تحویل گیرنده های سئوالات در هر استان توجیه شده اند و در همان استان حضور دارند. به محض تخلیه بار در استانها سوالات به سمت مخزن برده می شوند.

وی در مورد شهرهایی که سوالات به صورت هوایی به آنجا ارسال می شود، گفت: سئوالات کنکور به جز چند شهر که توسط هواپیما فرستاده می شود، در بقیه کشور به صورت زمینی ارسال می شود. 30 کانتینر به فواصل حرکت می کنند. بسته های سئوالاتی که باید به فرودگاه بروند نیز به همین منوال در کانتینر پلمپ می شوند تا در فرودگاه تحویل شوند. با همکاری خوبی که با حراست فرودگاه به عمل آمده است این بسته ها به هیچ عنوان در فرودگاه باز نمی شوند و تنها وزن شده و هزینه آن محاسبه می شود.

تحویل سوالات در استانها
وی در مورد تحویل سوالات در استانها نیز گفت: در این استانها سربازان یگان ویژه به محض اینکه سوالات را تحویل نمایندگان مورد نظر دادند و سوالات با حفاظت کامل وارد مخزن شد، ماموریت خود را تمام یافته می بینند. البته سربازانی که برخی استانها اعزام می شوند باید تا پایان آزمون منتظر بمانند تا پاسخنامه ها را پس از پلمپ شدن به همین منوال به قرنطینه خدمات ماشینی در تهران تحویل دهند.

نحوه بازگشت پاسخنامه ها به قرنطینه سازمان سنجش
این مقام مسئول در مورد امنیت پاسخنامه داوطلبان نیز ادامه داد: پاسخنامه ها پس از برگزاری کنکور تحویل گرفته شده و به صورت بسته های پلمپ شده به قرنطینه بازگردانده می شوند. به جز چند استان سایر پاسخنامه ها در استانهای مختلف با هواپیما به تهران بازگردانده می شود. پاسخنامه ها در بسته های پلمپ شده به قرنطینه بازگردانده می شوند و پس از برگزاری کنکور به مسئولان اجرایی تحویل می شوند.

وی تاکید کرد: در تمامی مراحلی که ذکر شد، علاوه بر کنترلهای ذکر شده، مراقبتها و کنترلهای نامحسوس نیز صورت می گیرد تا امنیت هر چه بیشتر آزمون فراهم شود .

(منبع :محفوظ)

/ 2 نظر / 3 بازدید
بابک

سلام دوست عزیز مطالبت بسیار جالب و جذاب و در عین حال پر محتواست. موفق باشی

اکبر

managements.persianblog.ir در صورت تمایل مارا لینک نمایید این وبلاگمدیریتی است