سازمان سنجش

تاکنون به آن مقدار که نسبت به تخصیص بودجه های مالی، درآمدهای نفتی و ارزی، زمین و یا ماشینآلات حساسیت نشان داده اند به همان اندازه برای مصرف و تخصیص مدبرانه‌یتوانائیها و مهارتهای انسانها در پروسهی توسعه بها نداده اند ! در نظام انتخاب رشته و گزینش دانشجو باید بجای علاقمندی و سنجش محفوظات ذهنی، استعداد سنجی یادگیری و مهارتی را قرار داد. 

 

سهم تولید ثروت توسط منابع انسانی در ایران 34 درصداست.

سهم تولید ثروت توسط منابع انسانی درژاپن  80 درصداست.

 سهم تولید ثروت توسط نیروی انسانی سرانه جهانی 64 درصد است.

==============

بیشتر از نیمی از جمعیت کارکنان دولت که هدایتگر، ناظر و ارزیاب کنندهی سایر بخشهای جامعه هستند فاقد آموزش و مهارتهای عالی و تخصصهای حرفهای هستند و لذا اصلاح این هرم نیروی انسانی با توجه به سنوات خدمتی آنها بعهدهی نظام اموزش عالی کشور است.(7)
نقش تخصیصگری نیروی انسانی توسط دانشگاهها و مراکز آموزشی انکار ناپذیر است اما گوئئ غافل از این نقش خود بوده است.
باید این واقعیت را پذیرفت که تخصیص منابع انسانی از زمان پذیرش دانشجو در آزمون غول آسای کنکور و قبولی جوانان در یک رشته از صد انتخاب اجباری او آغاز میشود و لذا نظام آموزشی عالی نسبت به این نقش تخصیصگری خود لزوما باید با ظرافت و دقت‌نظر بیشتری اقدام به مهندسی مجدد ظرفیت دانشگاهها بپردازد و در ساختارها، گرایشات، گروههای آموزشی تعدیل لازم را بوجود آورد.
وزارت علوم اگر معترف این موضوع باشد که عده‌ی زیادی از فارغ‌التحصیلان ناهمگون با رشته تحصیلیخود شاغل میشوند، خود نوعی پرت سرمایه گذاری نیروی انسانی و بهدر رفتن تخصص و سرمایه‌ی ملی است.
آمارهای فعلی دانشجویان و بیکاران فارغ‌التحصیلان این گواه را نشان میدهد. 

 

/ 6 نظر / 6 بازدید
رز آبی

سلام خیلی جالبه !! وبلگ من جز لینکاتون هست و من اولین بارمه که به طور اتفاقی میام اینجا و شما رو نمیشناسم !!

رز آبی

وبلاگ *

رز آبی

یعنی چی !! نمیدونین برا چی و از کجا و واسه چی لینکم کردین !؟

رز آبی

دوس ندارم لینکم اینجا باشه ، لطفا پاکش کنید .

ايراني مسلمان

باخبر شويد http://iranehmosalman.persianblog.ir/ اطلاع دهيد (البته تنها كساني كه به يوم آخرت ومسئول بودن درنزد خداوند اعتقاد دارند به اطلاع رساني اين روندو موضوع توجه كنند بقيه راحت باشند)