ده قاعده استخدام و نگهداشت اثربخش نیروی انسانی

  ده استراتژی موثر در بهره وری نیروی انسانی

درتحقیقات بعمل امده توسط مسئولین ارشد کارگزینی کارمندان گوگل نتایج مهمی بدست آوردند : «مهندسان و کارمندان ما انتظار دارند که به خاطر علمشان به آنها رسیدگی شود، نه صرفا فروش رسمی ساعت کارکرد 9 تا پنج باشد (nine to five). براین اساس ما طوری به کارمندان خود خدمات میدهیم که ماکزیمم کارایی خود را در ساعات کاری ارائه کنند.

شرکت گوگل برای جذب هر کارمند  ده استراتژی بسیار موثر دارد:
استراتژی اول: استخدام کمیته ای
هر کس خواهان استخدام در گوگل باشد باید حداقل با 6 نفر مصاحبه انجام دهد، هر مصاحبه یک بعد از فرد را پوشش می دهد و در نهایت فرد با نظر کمیته ناظر استخدام می شود. این استراتژی از اوایل کار گوگل به کار برده شده و گفته می شود با وجود اینکه کمی پروسه استخدام را طولانی می کند، ولی به هر حال سود زیادی نصیب گوگل شده است.
استراتژی دوم: حذف نیازهای کارمندان
شرکت گوگل تغذیه سالم، شستشوی ماشین، حمل و نقل با اتوبوس، ورزش، اتاقهای ماساژ، اصلاح و آرایش مو و خیلی دیگر از مواردی را که ممکن است کارمندان را مشغول خود کند، برای آنها تامین می کند. یک برنامه نویس باید برنامه بنویسد نه اینکه نگران اتو کردن کت وشلوارش باشد.
استراتژی سوم: جمع کردن همه در کنار هم
تمام پروژه های گوگل مبتنی بر تیم اجرا می شوند و کار تیمی یعنی باهم بودن. لذا در گوگل کارمندان برای اجرای پروژه معمولا در کنار هم هستند و نیازی نیست که زنگ بزنند یا ایمیل بفرستند.حتی مدیر عامل یکی از شعبات، اتاق خودش را با بقیه به اشتراک گذاشته بود و پیش برنامه نویسان حرفه ای می نشست و این را بهترین راه برای یاد گرفتن موارد تازه می دانست.
استراتژی چهارم: آسان ساختن همکاری
کارمندان هر هفته یکبار از فعالیتهای خود یک
snippet یا یک یادداشت برای همه می فرستند. این به اشتراک گذاری می تواند همه کارمندان را از کارهای بقیه همکاران آگاه کند و گامی موثر در synchیا همسان سازی کار بحساب می آید.
استراتژی پنجم: استفاده از یک شبکه داخلی
برای اطلاع رسانی به کارمندان یک وب داخلی تمام اطلاعات رو در بر دارد، مثلا اطلاعات پروژه ها، میزان پیشرفت آنها و … . حتی گوگل معتقد است یکی از عواملی که باعث شد جیمیل (
Gmail) خیلی موفق بشود، این بود که این سرویس میل ماهها در خود گوگل بصورت داخلی بر روی شبکه در حال اجرا بود. این یعنی متخصصین گوگل فرصت کافی برای یافتن خطاها و اصلاح آنها را داشتند.
استراتژی ششم: تشویق خلاقیت
کارمندان گوگل می توانند 20 درصد از زمان خود را صرف کار بر روی پروژه های خود کنند. حتی یک نرم افزار در شبکه گوگل به عنوان جعبه پیشنهادات دائم در دسترس کارمندان است. کارمندان می توانند ایده های خود را در این جعبه نوشته و بقیه نیز می توانند برای آنها نظر صادر کنند یا آنها را رتبه بندی کنند. گفته می شود که بسیاری از نوآوریهای گوگل از همین جعبه به دست می آید.
استراتژی هفتم: افراد بیشتر در تصمیم گیری
گوگلی ها معتقند که “بیشتر، بیشتر از کمتر می داند”. این یعنی تصمیم گیری بر اساس نظر همه اجرا می شود. در گوگل مدیر عامل یک جمع کننده نظرات است نه صادر کننده رای. تصمیم گیری در گوگل اگرچه به این دلیل کمی طولانی می شود ولی در نهایت بهترین و عامه پسندترین رای ها صادر می شوند.
استراتژی هشتم: بدصفت نباشید
این قانون و شعار گوگل است. در گوگل هیچکس صندلی پرت نمی کند و این یعنی بالا بردن صبر و احترام کارمندان نسبت به یکدیگر. بر خلاف بسیاری از شرکتها که یک سری از مدیران به زیردستان زور می گویند، گوگل محفل آزادی و آسودگی است.
استراتژی نهم:
up to dateبودن
در هریک از زمینه هایی که گوگل به فعالیت می پردازد، تعدادی آنالیز کننده و متخصص دائم در حال جمع آوری اطلاعات به روز آن زمینه می باشند.
استراتژی دهم: خلق محیطی کاملا مناسب
با برگزاری مراسمی در روزهای جمعه تازه واردها به همکاران دیگر معرفی می شوند. سوال و جوابهایی رد وبدل می شود و از کارمندان به نحو احسن پذیرایی می شود. این یعنی مدیران مجموعه کاملاً در جریان امور کارمندان قرار می گیرند. یک محیط کاملا محیا برای یک کار سرشار از اعتماد..

برگرفته از وبلاگ : http://www.silenzio.blogfa.com

/ 0 نظر / 34 بازدید