مدیریت خبر و اطلاع رسانی یا مدیریت بلوف و شایعات رسانه ای

متاسفانه برخی از مدیران و مسئولین عالی و میانی سیاسی و اقتصادی(در رده های اجرایی و قانون گذاری) ابتدایی ترین آداب کشورداری و مردم داری را بلد نیستند.


قواعد اینکه چه اخباری را در چه زمانی باید رسانه ای کرد و چه خبری را نباید رسانه ای کرداز اداب هوشمندی و اینده نگری نسبت به عواقب پیش بینی وقایع اجتماعی اقتصادی و سیاسی است. ( هر چند مولفه های کتمان اخبار و حوادث در دنیای امروزی تغییر کرده )  اما همین مولفه نیاز به یک مدیریت هوشمندانه و استراتژیک دارد.

بنابراین کسانیکه در شرائط به اصطلاح شب عیدی خیر ممنوعیت صادرات پسته را رسانه ای اعلام می کنند و 24 ساعت بعد تکذیب می کنند یا واقعا کودن و پخمه تشریف دارند یا اینکه واقعا شریک دزد و رفیق قافله هستند - که جرم آنها کمتر از مفسدان سه هزار میلیارد تومانی کمتر نیست.

چه بسیار برنامه های اقتصادی که هنوز در ذهن و ایده ای خام و غیره کارشناسانه است در اخبار و جراید پخش میشود.
در حالیکه لو رفتن برخی  اخبار شرائط  نوعی رانت خواری و بدست آوردن فرصت را برای بعضی ها در میادین اقتصادی و اجتماعی و سیاسی بوجود می اورد.

جامعه تولید کنندگان و مصرف کنندگان احاد مردم چه بسیار ضربه خوردند از بی خردی نسبت به پخش اخباری که بازتاب منفی برای هر دو تولید کننگان و مصرف کننده داشته است مثلا = در قیمت گذاری نرخ ارز و طلا  یا در واردات یا صادرات به نرج ارز ازاد یا ارز دولتی یا برداشتن سوبسید روی برخی کالا ها و .... یا نرخ گذاری دولتی روی پسته و ممنوعیت صادرات و ..... مبلغ عیدی گارگران و کارمندان قبل از پرداخت و ایجاد شک افزایش قدرت خرید مردم قشر متوسط 

هر کدام از این نوع خبر ها قبل از عملیاتی شدن نوعی رانت خواری برای عده ای فرصت طلب محسوب میشود. سوء مدیریت  مسئولین  در شرائط روحی و روانی اقتصادی بازار خلائی است که بر هیچکس پنهان نیست.

هنوز مقدمات کلامی یک اقدام سیاسی یا نظامی و یا اقتصادی فراهم نشده بازتابهای مخرب آن لو می رود و اثرات متبت آن تخریب میشوند.

بسیاری از مسئولین متوجه کاربرد شایعه سازی و اینده ساری بوسیله رسانه ها (ساختن وقایع) نیستند.

مفهوم بلاف را نمی دانند و کاربرد استفاده از اذهان عمومی را آموزش ندیده اند.

- در بسیاری از موارد آگاهی از اینکه چه کالایی قرار است واردات یا صادرات آن ممنوع  یا آزاد شود نوعی رانت خواری محسوب میشود

- اگر شما بدانید که در سال اینده به چه میزان افزایش رشد در حقوق کارکنان دولت تصویب میشود- اگر بدنید که در سال اینده وضعیت خدمت سربازی جوانان فروخته میشود یا کم میشود و یا ... برای خیلی ها یک فرصت ایجاد می کنید

اگر بدانید واگذاری و فروش مسکن مهر در یک ماه اینده آزاد می شود - اگر بدانید که واردات خودرو در سال اینده محدوتر یا به کلی آزاد میشود - 

اگر بدانید که حق گمرکی و عوارض روی واردات برخی کالاها حذف و یا تصاعدی می شود. همه اینها به نوعی سوءمدیریت در مدیریت کشورداری و سوء مدیریت اقتصادی و بی خردی کسانی است که عنوان سنخگوی دولت و مدیریت خبر رسانه ای را در جامعه بر عهده دارند.

اینکه یک تصمیم را در چه زمانی باید به اطلاع عموم رسانید و کدام خبر را پیش از اتخاذ عملیات اجرایی باید گفت نیاز به هوش و درایت مدیریتی رسانه ای دارد.

گاهی اوقات اشاعه و انعکاس عین این اخبار را از زبان دیگران نوعی جاسوسی قلمداد میشوند.

گاهی برخی از اخبار که جنبه عامه پسند دارد بخاطر محبوبیت نزد عموم مردم اشاعه میدهند توجهی به عواقب منفی آن  ندارند

گاهی یک خبر خوش را پیشاپیش میدهند برای حفظ موقعیت شغلی و منصب سازمانی تا ایجاد مطلوبیت نمایند در حالیکه معضلاتی در پس این اشاعه خبر واقع خواهد شد.

 

/ 3 نظر / 30 بازدید
عربی باف

سلام استاد واقعا وبلاگ منحصر به فردی دارین امیدوارم در طول ترم از دانش شما استفاده کنم مرسی موفق وشاد باشید

آستیاژ

به نام خدای بهار آفرین بهار آفرین را هزار آفرین به جمشید و آیین پاکش درود که نوروز از او مانده در یاد بود نوروزتان فرخنده [گل]

....

سلام دوست عزیز نگارا دانلود اولین سایت با اپدیت اتوماتیک میباشد برای دانلود رایگان جدیدترین نرم افزارها و فیلمها و بازیها و سریالهای ایرانی و خارجی میتوانید به سایت نگارا دانلود مراجعه کنید .سایت نگارا دانلود روزانه با 100 پست اپدیت میشود و بطور اتوماتیک جدیدترین مطالب را از برترین سایتهای دانلود دریافت و برای شما نشان میدهد دیگر نیازی ندارید که سایتهای مختلف دانلود را جستجو کنید http://negaradl.ir فیلمهای زیر را میتوانید هم اکنون دانلود کنید تهران 1500 دانلود سریال پنجمین خورشید با کیفیت عالی دانلود فیلم عصیان بالینک مستقیم دانلود فیلم افراطی ها با لینک مستقیم دانلود فیلم پذیرایی ساده با لینک مستقیم دانلود فیلم راه آبی ابریشم با لینک مستقیم نویسنده: نگارا دانلود [studentedu4@gmail.com][http://negaradl.ir] پاسخ به نظر [IP: 93.115.82.179 ] دوشنبه، ۱٥ مهر ۱۳٩٢ - ٩:۱٤ ‎ب.ظ سلام علیکم دوست عزیز خسته نباشی لطفا یک دقیقه وقت بگذارید و تا آخر بخوانید از شما دعوت میشود تا به عضویت سرویس اشتراک فایل و تصویر فضانت در آمده و از آن استفاده کنید . این عضویت کاملا رایگان بوده اگر از دست آپلود سنترهای دوروزه خسته شدید به ع